Menu

Barevné varianty zlata

Každá země má jiné složení slitiny, ze které se šperky vyrábějí. Naše české zlato 14 ct ( ryzost 585/1000 ) je světle žluté. V Německu je zlato narůžovělé a v Rusku nejčastěji tzv. červené.

Nejrozšířenější u nás je ŽLUTÉ ZLATO. V obchodech najdete kromě českých výrobků i dovoz a aby bylo zboží stejně "barevné" na jaké jsme zvyklí u nás, jsou šperky často přezlacované žlutým 14ct zlatem. Neříkám, že všechno, ale většina určitě. Po nějaké době se zlacení ošoupe a šperk získá úplně jinou barvu. 

V minulosti bylo a stále je oblíbené i BÍLÉ ZLATO. Málokdo ale ví, že všechny šperky, které se u nás ve zlatnictvích prodávají, jsou povrchově upraveny rhodiováním. Pokovení rhodiem zajistí to, že bílé zlato je sněhově bílé. Ale pozor! Jedná se opět pouze o povrchovou úpravu a po nějaké době si začnete všímat toho, že některé části šperku začínají jakoby žloutnout. Znamená to pouze jediné - rhodiování je pryč a vy vidíte skutečnou "bílou" barvu zlata, které je ve skutečnosti lehce nažloutlé. Velmi často se mi stává, že za mnou do obchodu přijdou zákazníci, kteří si koupili šperk z bílého zlata a že není bílý. 

Někdy se zlato na šperku - např. na prstenu - kombinuje a vy tak můžete mít na jednom šperku žluté, bílé i červené zlato. U některých šperků ale může jít opět o tzv. obarvení určité části šperku. Jestli je část prstenu opravdu jinak barevná nebo pouze obarvená poznáte velmi těžko. 

V posledních letech je v módě RŮŽOVÉ ZLATO. Možná si myslíte, že je to něco nového, ale tuto barevnou variantu zlata používáme dlouho - jen jsme tomu říkali červené. Existuji sice i světlejší slitina růžové, u té ale budete mít pocit spíš zašlé žluté. Pokud tedy hledáte u mne šperky z růžového zlata, hledejte je jako "červené". 

Barvy a druhy kamenů

U nás je nejčastěji používaným kamenem kubická zirkonie (CZ), kterému se hovorově říká zirkon. Jedná se o průhledný kámen, který je většinou bílý, ale používají se i jiné barvy - žlutý, oranžový, růžový, modrý, zelený, černý.

Dalším vámi oblíbeným kamenem je rubín. Krásně červený kámen, který je velmi výrazný.

Já osobně mám ráda modrý spinel - temně modrý kámen, který se velmi často používá jako náhražka přírodního modrého safíru.

Mezi dalšími oblíbenými kameny je jistě akvamarin - světle modrý kámen, který ale v malé velikosti vypadá spíš jako bílý nebo našedlý. Jeho barva začíná vynikat až v rozměru +3mm. 

Všechny tyto kameny jsou syntetické - to znamená vyrobené - ale pozor!!!! Nejedná se o sklo. Kameny mají stejné chemické složení jako přírodní jen jsou prostě vyrobeny člověkem.

Samozřejmě můžu do šperku zasadit i přírodní kámen a ve spoustě mých - i stříbrných - šperků jsou přírodní kameny.

Velmi oblíbeným přírodním kamenem u nás je vltavín a i z něj zde najdete několik zajímavých šperků. Pokud ne, tak jsou momentálně všechny vyprodané. 

Samozřejmě můžu vyrobit šperky i s diamanty. Ceny se liší podle velikosti a kvality. V současné době lze i diamanty nahradit syntetickými diamanty nebo moissanity, které jsou cenově dostupné.

Pokud byste si přáli nějaký kámen, který jste u mne nenašli, neváhejte mi napsat a já se pokusím ho sehnat. Máte kámen a chcete z něj vyrobit šperk? V tom případě napište také.